Portrety: jak zrobić OBCYM ludziom? Jak zapytać?

W tym dziale każdy początkujący może zadawać dowolne pytania dotyczące fotografii i rzeczy z nią związanych.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Portrety: jak zrobić OBCYM ludziom? Jak zapytać?

Postprzez Aurelia » 14 cze 2017, o 10:50

Marzę by robić portrety / zdj reportażowe obcym ludziom, ale jak ich o to zapytać.... kiedy im trzeba płacić? Czy trzeba? Czy zawsze pytacie? Jeśli tak, to jak?
Przeczytałam wczoraj ten artykuł
..... ale nie sprawił że nabrałam pewności siebie, może Wy podzielicie się swoimi doświadczeniami? :)
Aurelia

Re: Portrety: jak zrobić OBCYM ludziom? Jak zapytać?

Postprzez Q'bot » 14 cze 2017, o 19:43

Ja bym próbował 'na bezczela' czyli paczam się na kogoś, podnoszę aparat, pstrykam, uśmiecham się szyderczo i odchodzę ;P
Q'bot
Moderator

Postprzez Aurelia » 14 cze 2017, o 20:27

haha no można i tak :D
gorzej jak ktoś zacznie krzyczeć, i będzie chciał mnie bić :P
Aurelia

Postprzez Q'bot » 14 cze 2017, o 21:01

Chcieć to se może...
A krzyczenie nie boli, no chyba, że masz wrażliwe uszy
Q'bot
Moderator

Postprzez Aurelia » 14 cze 2017, o 21:10

hehe okej, to najwyżej poprawie swój czas w biegu na 100 m i będę uciekać na wypadek pkt 2) pobicie :D

a poważnie - skinienie głową i wskazanie palcem na aparat i na osobę, takie porozumiewawcze gesty może wystarczą...
Aurelia

Postprzez slepy_pedro » 14 cze 2017, o 22:23

Nie ma reguły, reakcje mogą być skrajnie różne, próbuj właśnie z uśmiechem i łagodnie. I nie próbuj forsowac na siłę. Możesz jeszce próbować "z biodra", ale do tego musisz popróbować trafiania bez celowania :). I oczywiście "wyciszyć" aparat ile się da. ;)
slepy_pedro

Postprzez kobalt » 16 sie 2018, o 23:01

Aurelia jestem ciekawa czy twoje zdjęcia portretowe ruszyły do przodu? Ja również chciałabym fotografować ludzi, tylko że nie mam kogo. Rodzina krzywo na mnie patrzy i zdecydowanie nie chce pomóc w rozwijaniu tej kategorii fotografii. Szukam ludzi, jednak ich wieczne obawy stanięcia przed obiektywem i wymówki coraz bardziej skłaniają mnie do myślenia o zapłaceniu modelce za te kilka chwil przed obiektywem.
kobaltowasowa
kobalt

Postprzez Kotecek_PL » 20 sie 2018, o 11:29

ja bym raczej się nie odważył, nieśmiały jestem, duży zoom optyczny i robiłbym zdjęcia z 50 metrów :D
Kotecek_PL

Postprzez FOTO-BUCZKO » 5 wrz 2018, o 18:49

Jest ryzyko ,że może się taki portret komuś nie spodobać i trzeba będzie poprawić sprint na 100m. Unikam tego i najlepiej zacząć fotografować ludzi starszych, bezdomnych siedzących samotnie na ławce, w parku itp. Pisze o tym bo tak zaczeła swoją fotografię ulicznego portretu moja koleżanka. Jak mogła to pytała się tych ludzi czy nie mają nic przeciwko zrobieniu im zdjęcia, czasami kupiła coś takiej osobie ( kawa, herbat, bułka itp). Zdjęcia tych ludzi wyrażają inna moc ( trudno to pisać ) , są naturalne, pokazują zmęczenie tych ludzi życiem, pracą i najlepiej wyglądają w fotografii czarno-białej.
druga sprawa to najlepiej mięć długi teleobiektyw np 70-200/2.8 ale i 150-600 tez robiłem takie portrety - wtedy jesteś poza zasięgiem ich wzroku.
Powodzenia.
FOTO-BUCZKO

Postprzez Kaminsky » 23 paź 2018, o 18:47

Ja sam nie miałem takiej sytuacji nigdy, bo niezbyt jestem urodziwy. Ale wiem, że mojej dziewczynie zdarzalo się kilka razy, że ktoś do niej podszedł i zagadywał czy nie może zrobić jej zdjęcia, bo jest fotografem/fotografką. tak po prostu :) Myślę, że intencje widać po człowieku i odpowiednim sprzęcie :p
Kaminsky

Następna strona

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Pytania i problemy początkujących