Makrofotografia monet - jaki zestaw ?

W tym dziale każdy początkujący może zadawać dowolne pytania dotyczące fotografii i rzeczy z nią związanych.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Makrofotografia monet - jaki zestaw ?

Postprzez geraltttt » 21 lut 2018, o 00:01

Witam,

szukam podpowiedzi jak fachowo fotografować monety.

Najważniejsze pytania:

- jaki aparat
- jaki obiektyw
- jakie stanowisko bezcieniowe, jakie lampy, statyw itd
- jakie połączenie aparatu z komputerem, by móc wykonywać zdjęcia na odległość, nie wstając co chwilę by nacisnąć aparat, oraz by móc zapisywać zdjęcia od razu na dysku (kontrolować tym samym czy dane zdjęcie się nada, czy może muszę coś poprawić w ustawieniach).
- jak uzyskać efekt białego tła, bez konieczności wycinania monety (obróbki zdjęć)

Próbowałem podpytywać osoby z firm zajmujących się sprzedażą monet. Wszyscy niestety odpowiadali podobnie ogólnie czyli "nie ważne jaki sprzęt, ważne jest oświetlenie", ale jakoś nikt nie miał ochoty wyjaśnić co przez to rozumie.

Budżet jaki mógłbym na taki całościowy zestaw przeznaczyć to 15 - 20 tys. zł, chociaż oczywiście jeśli można takie efekty (jak z załączników) uzyskać w tani sposób, tanim sprzętem, to też chętnie posłucham podpowiedzi.

W jednym miejscu znalazłem informacje, że sprawdza się zestaw: Canon EOS 5D Mark III i obiektyw Canon EF 100mm f/2.8L Macro IS USM, tylko że nie ma tam nic o samym stanowisku, lampach, jak uzyskać efekt białego tła, bez konieczności obrabiania / wycinania za każdym razem monety na zdjęciu.
geraltttt

Re: Makrofotografia monet - jaki zestaw ?

Postprzez Q'bot » 21 lut 2018, o 04:22

Hmm... Oświetlenie jest ważne, tak samo jak ważne jest studio jako całość (jeśli nie fotografujesz w namiocie), aparat da radę każdy, natomiast połączenie zagwarantuje np. moduł wi-fi, albo po staroświecku kabel usb ;P

Co do Twego wyboru - jest ok, nawet bardziej niż wystarczający (mam na myśli aparat), ale obróbka zawsze w jakimś stopniu będzie potrzebna...
Najelpiej jakbyś wstawił przykład zdjęć, jakie chcesz osiągnąć - na ich bazie można będzie wywnioskować co potrzeba zakupić by dany efekt uzyskać.
Q'bot
Moderator

Postprzez geraltttt » 24 lut 2018, o 01:30

Próbowałem dodać zdjęcia (w załącznikach) ale coś nie działa. Wciskam "wstaw zdjęcie" pojawia wybór czy z dysku, czy z adresu url, ale w pierwszej sytuacji, nie da się nic wybrać, by przejść do zdjęć które mam na dysku. Może to wina Firefoxa.

Połączenie poprzez wi-fi ? W sensie możliwość obsługi aparatu poprzez komputer ? Czy mógłbym prosić o podpowiedź jakie aparaty mają taką opcję wbudowaną ?
geraltttt

Postprzez Q'bot » 24 lut 2018, o 18:12

Wi-fi do obsługi przez jakiekolwiek urządzenie, na którym można zainstalować Canon Camera Connect - czyli również telefon da radę.
Do PC, jeśli to tylko możliwe, to jednak ciągnąłbym kabel USB...

To dodaj link do zdjęć, skoro wstawianie Ci nie działa.
Q'bot
Moderator

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Pytania i problemy początkujących