Niewielki kompakt/Bezlusterkowiec do zdjęć krajobrazowych

W tym dziale każdy początkujący może zadawać dowolne pytania dotyczące fotografii i rzeczy z nią związanych.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Niewielki kompakt/Bezlusterkowiec do zdjęć krajobrazowych

Postprzez Trendy » 14 mar 2018, o 19:46

Witam

Od 3 lat posiadam kompakt Sony DSC HX300, z którego jestem zadowolony. Robi zdjęcia na zadowalającym poziomie choć zawsze mogłyby być lepsze ;). W czym zatem problem?

Otóż zdjęcia robię niemal wyłącznie podczas aktywnych podróży (głównie górskie trekkingi, wspinaczki itp.). Fotografuję w czasie krótkich przystanków, wtedy mam czas jedynie na szybkie zmiany parametrów w trybie manualnym i nie mam zwykle czasu na zmianę obiektywów, zakładanie filtrów, statywy itd. (stąd lustrzanka odpada na starcie). W dodatku miejsce w plecaku na takich wyprawach również mam ograniczone zwykle, a mój aparat w pokrowcu zajmuje go naprawdę stanowczo za dużo.

Stąd też poszukuję innego kompaktu bądź bezlusterkowca o względnie jak najmniejszych rozmiarach. Nie zależy mi szczególnie na zoomie (dobrze jakby był 4-5x ale może być równie dobrze ze stałą ogniskową) natomiast z tego co mi wiadomo najlepiej do zdjęć krajobrazowych żeby dolny zakres długości ogniskowej był jak najkrótszy. Koniecznie musi być wizjer. Dodatkowo fajnie jakby był szeroki zakres przysłony migawki czy zdjęcia w formacie RAW w proporcji obrazu 16:9, z którego głównie korzystam.

Cena takiego aparatu najlepiej żeby była do 2000 zł, chyba że mielibyście jakąś perełkę przy trochę większym nakładzie.
Trendy

Re: Niewielki kompakt/Bezlusterkowiec do zdjęć krajobrazowyc

Postprzez Q'bot » 14 mar 2018, o 20:18

Jeśli niewielkie gabaryty grają pierwsze skrzypce, to możesz pójść w stronę bezlusterkowców 4/3, przy czy część z nich będzie wymagała 'dopięcia' wizjera, gdyż standardowo nie są montowane w małym aparacie.
Niskie modele Sony z jakimść naleśnikowym obiektywem również zachowują rozsądnie małe rozmiary, a matryca już znacznie większa ;)
Q'bot
Moderator

Re: Niewielki kompakt/Bezlusterkowiec do zdjęć krajobrazowyc

Postprzez Trendy » 14 mar 2018, o 20:34

Czy np Sony a6000 lub coś podobnego będzie pasować do opisu?
Trendy

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Pytania i problemy początkujących