Sprzedaż zdjęcia dla agencji reklamowej.

W tym dziale zadajemy zaawansowane pytania dotyczące fotografii oraz rzeczy z nią związanymi.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Sprzedaż zdjęcia dla agencji reklamowej.

Postprzez MATIzz » 19 wrz 2014, o 09:52

Zwracam się do do Was forumuwicze, z prośbą o pomoc w następującej kwestii:

Przedstawiciel warszawskiej agencji reklamowej, znalazł na jednym z konkursów fotograficznych moją fotografię i wysłał do mnie zapytanie o treści:

"Mail dotyczy zakupu praw do zdjęcia, zdjęcia Łazienek Królewskich
http://www.lazienki-krolewskie.pl/konku ... /2130.html
zdjecie to chcielibyśmy wykorzystac do produkcji zaproszenia dla gości, których zapraszamy na kolację organizowaną własnie w Lazienkach Królewskich."

Ma ktoś z Was może jakieś doświadczenie w tej materii?

Kompletnie nie wiem jak to ugryźć.

Jaką cenę zaproponować?
Czy spisuje się jakąś umowę?

Czytałem, że nie ma czegoś takiego jak pozbycie się praw autorskich, a ceny wahają się od 150 PLN do nawet 3000 PLN.
Spotkałem się z jakimiś licencjami typu royality free itp.

Jest ktoś światły w temacie i może mi coś podpowiedzieć?

Dzięki za jakąkolwiek informacje w temacie, a i dla "potomnych" może się przydać taka informacja.
MATIzz
Moderator

Re: Sprzedaż zdjęcia dla agencji reklamowej.

Postprzez klapuch » 19 wrz 2014, o 22:28

zaproponowałbym 150-200 zł, 300-400 jeśli się cenisz. Umowa - raczej wystawiłbym fakturę, w pozycji napisałbym "za wykorzystanie zdjęcia do produkcji zaproszeń na kolację w dniach" - albo podobnie.
Od razu piszę - nie wiem jak się to robi, nigdy nie robiłem. Tak ja bym zrobił.
klapuch

Postprzez Q'bot » 20 wrz 2014, o 00:10

Ja także nigdy nie sprzedawałem zdjęć - ale za to mogę Ci napisać, iż zależnie od umowy możesz użyczyć, bądź też całkiem pozbyć się praw majątkowych do swojego dzieła. To co zostanie na zawsze, to osobiste prawo autorskie, czyli będziesz mógł dalej swobodnie prezentować i podpisywać jako autor zdjęcia, lecz bez otrzymywania jakichkolwiek korzyści materialnych.

BTW. Jesteś sławny ^^
Q'bot
Moderator

Postprzez robak » 20 wrz 2014, o 12:51

A ja robilem wielokrotnie, wiec wrzuce swoje 5gr.

Masz podane konkretne miejsce eksploatacji zdjecia, zapytaj tylko jeszcze o ilosc zaproszen, bo od ilosci tez sie to liczy. Jesli zdjecie zostanie uzyte tylko i wylacznie na zaproszeniach, to mozesz spokojnie rzucic cena 150-200pln i tyle, a jesli chca by zdjecie bylo do ich uzytku w przypadku innych projektow, to mozesz rzucic zupelnie inna cena, albo po prostu ustalic, ze w przypadku koniecznosci uzycia na innych srodkach eksploatacji, wymagac to bedzie dodatkowej umowy licencyjnej. Faktura, albo umowa o dzielo jak najbardziej. Wszystko na papierze, zeby nie bylo sytuacji, ze "o tym nie rozmawialismy", albo ze czegos nie wiedzieli, itp. Umowa jest koniecznoscia i zabezpiecza interesy obu stron.
robak
Admin Psuja

Postprzez MATIzz » 20 wrz 2014, o 15:16

Q'bot napisał(a):BTW. Jesteś sławny ^^

...i niestety tylko tyle.

Dzięki chłopaki za podpowiedzi.
Przydadzą się w ewentualnych kolejnych takich akcjach.

Sprawa ze sprzedażą gwałtownie się zakończyła, zamykając koło.
Agencja znalazła moją fotografie w konkursie fotograficznym (związanym z Łazienkami Królewskimi), bo taki materiał bym im potrzebny i tam go szukali.
Niestety regulamin konkursowy stanowi:

"[..] 8. Postanowienia dodatkowe

Organizator nie zwraca Uczestnikom żadnych kosztów związanych z ich uczestnictwem w Konkursie.

Odpowiedzialność za naruszenie praw osób trzecich do zdjęcia nadesłanego na Konkurs w całości obciąża Uczestnika Konkursu.

Organizator Konkursu zastrzega sobie prawo do wykorzystania nadesłanych zdjęć (także tych nienagrodzonych) w publikacjach i/lub działaniach promocyjnych Organizatora.

Uczestnikowi Konkursu nie należy się żadne wynagrodzenie z tytułu wykorzystania jego zdjęć przez Organizatora, na co każdy Uczestnik wyraża zgodę, zgłaszając się do Konkursu.

Nadesłane prace przechodzą na własność Organizatora.

Uczestnik przesyłając prace na Konkurs przenosi nieodpłatnie na Organizatora bez ograniczeń czasowych i terytorialnych autorskie prawa majątkowe i zależne do swych zdjęć na wszystkich pola eksploatacji znanych polskiemu prawu w dacie wysłania zdjęć. Dotyczy to szczególnie:

1) wprowadzania do obrotu egzemplarzy zwielokrotnionych zdjęć w dowolnej formie, m.in. choć nie wyłącznie w postaci wydrukowanej i/lub CD-ROM-u;

2) wprowadzania zdjęć w całości lub we fragmentach do pamięci komputera oraz publicznego udostępniania w taki sposób, aby każdy mógł mieć dostęp do zdjęć w czasie i miejscu przez siebie wybranym (w tym w sieci Internet);

3) używania całości lub fragmentów zdjęć w materiałach informacyjnych i promocyjnych Organizatora, drukowanych i elektronicznych (w tym internetowych).

Uczestnik ma obowiązek nieodwołalnie, bezwarunkowo i na pierwsze żądanie zwolnić Organizatora w całości od wszelkiej odpowiedzialności jaka zostałaby na Organizatora nałożona, choćby nieprawomocnym wyrokiem, z tytułu naruszenia w zdjęciach i/lub w związku ze zdjęciami praw osób trzecich, w tym osobistych lub majątkowych praw autorskich."

Jednoznacznie, to zdjęcie nie jest już moje :icon_frown:

Po wszystkim rozmawiałem "prywatnie" z dziewczyną, która chciała kupić zdjęcie (teraz kupi od Łazienek Królewskich, i poprosi aby część wpłynęła na konto autora. Wiem, nie mam się co łudzić) i faktycznie jest tak jak mówicie. Oferowała mi cenę 200-350 zł.
MATIzz
Moderator

Postprzez robak » 20 wrz 2014, o 22:24

Jeśli oferowała tyle za jednorazowa publikacje na zaproszeniach, to całkiem niezła kwotę oferowała.
robak
Admin Psuja

Postprzez Q'bot » 20 wrz 2014, o 22:38

MATIzz napisał(a):Uczestnik przesyłając prace na Konkurs przenosi nieodpłatnie na Organizatora bez ograniczeń czasowych i terytorialnych autorskie prawa majątkowe i zależne do swych zdjęć na wszystkich pola eksploatacji znanych polskiemu prawu w dacie wysłania zdjęć.

Dlatego też czasami lepiej jest omijać niektóre konkursy szerokim łukiem - bo tracimy zdjęcie na zawsze... Jeśli się zajmie jakieś miejsce, to fajnie, ale jeśli nie, to i tak w zasadzie oddajemy im prawa za free
Ostatnio edytowano 21 wrz 2014, o 00:41 przez Q'bot, łącznie edytowano 1 raz
Q'bot
Moderator

Postprzez MATIzz » 20 wrz 2014, o 22:47

Ale czy takie przeniesienie praw nie powinno mieć miejsce na papierze, z własnoręcznym podpisem zrzekającego się? :icon_eek:
MATIzz
Moderator

Postprzez robak » 27 wrz 2014, o 02:01

Nie. Jesli sam wysłałeś, to nic na papierze nie trzeba. Wiesz, XXI wiek. Internet, te sprawy :)
robak
Admin Psuja

Postprzez zochaBetra » 18 sty 2017, o 10:08

:icon_mrgreen:
zochaBetra

Następna strona

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Pytania i problemy zaawansowanych