Wybór aparatu

Rozmowy dotyczące aparatów fotograficznych.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Wybór aparatu

Postprzez lukk17 » 7 gru 2016, o 02:43

Hej,

Podobnych tematów było sporo, wiem przeczytałem większość z nich plus spędziłem godziny czytając różne testy, porównując parametry i zastanawiając się, na którymi mi bardziej zależy. Po tym wszystkim wciąż nie mogę zdecydować się miedzy bezlusterkowcami, a lustrzankami dla amatorów.

Zakres cenowy to 1500-2000zł.

Główną rzeczą, która przeszkadza mi w bezlusterkowcach (w tej kategorii cenowej) jest brak wizjera, a w lustrzankach ich rozmiar.. jak zresztą pewnie każdemu. Poza tym zależy mi na trybie „bulb” i manualnym focusie, Wifi i wyjście HDMI i odchylany ekran. Trochę mniej istotne jest stereo w nagrywaniu filmów, którego nie ma część lustrzanek. Nie chciałbym też starszego niż z 2013 roku.

Zacznę od lustrzanek, a więc zastanawiam się nad (w kolejności, jakie mi się podobają najbardziej):

1.Pentax K-S1 (1898zł)

Posiada dobre ISO, migawkę, wizjer oraz jako jedyny stabilizacje obrazu.

Nie ma wifi - ale jestem w stanie dokupić do niego kartę SD z wifi, jest nawet dedykowana. Czytałem, że czasem niedokładnie czyści matryce.

2.Nokon D3300 (1769zł)

Polecany przez większość, jednak dla mnie ma parę wad - filmy nagrywa w mono, nie ma stabilizacji obrazu, silnika autofocusa (obiektywy będą droższe z silnikiem), no i nie ma wifi (ale to też można rozwiązać karta SD).

3.Canon EOS 1300D (1689zł)

Wydaje mi się gorszy od tamtych ze względu na rozmiar matrycy i liczbę pikseli, brak automatycznego czyszczenia, panoram i ponoć ma wolny autofocus. Filmy nagrywa podobnie jak Nikon w mono.

Za to posiada wbudowane Wi-Fi, wiec nie trzeba się bawić z kartami.

Z bezlusterkowców:

1.Sony NEX - 5T (2099zł)

Trochę jakby ulepszony A5000, jednak odrobinę poza budżetem. Samoczyszcząca się matryca, hybrydowa autofocus i manualny Focus, stereo dźwięk w filmach i dotykowy, obracalny ekran to plusy.

Ma jednak trochę mniej pikseli, jednak przy większej matrycy, słabszy procesor obrazu (nie wiem czy to ma wpływ), ma możliwość dokupienia wizjera, ale jest drogi w granicach 1000zł… Ten model jest też chyba mało popularny.

2.Canon EOS M3 (2248zł - 260zł cashback)

Z plusów to automatyczne czyszczenie matrycy, wysoka rozdzielczość, odchylany, dotykowy ekran. Stereo w filmach.

Najważniejszym minusem jest brak MF i czytałem, że niewielki wybór obiektywu systemowych, z wizjerem sytuacja wygląda podobnie jak wyżej.

3.Sony A5000 (1798zł)

Kolejny aparat polecany w większości podobnych wątków ale niestety nie posiada MF oraz nasłabszy wyświetlacz ze wszystkich w tym porównaniu, nawet lustrzanek mających dodatkowo wizjer. Nie posiada automatycznego czyszczenia matrycy oraz HDMI..

Ma bardzo dobrą matrycę i rozdzielczość (lepszą niż NEX-5T) oraz procesor obrazu (znowu nie wiem czy jest widoczna różnica w stosunku do NEX-5T).

4.Fujifilm FinePix X-M1 (1849zł)

Ostatni w zestawieniu, trochę słaba rozdzielczość, słaby zakres normalnych ISO, ponoć słaba celność AF, brak panoram i smużenie LCD, a także pojawiają się mory.

Podoba mi się w nim dźwięk stereo w filmach i MF, odchylany LCD i wifi razem z HDMI oraz samoczyszcząca się matryca.

Jak mówiłem jestem amatorem, ale nie takim cykającym foty na auto, chce się pobawić aparatem, w przyszłości pewnie dokupić jakieś obiektywy, ale moje fundusze to max 2000 zł. Doradźcie mi w wyborze aparatu. Co sądzicie o tych modelach? Których lepiej unikać, a które polecacie/przetestowaliście?
lukk17

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Aparaty