Odświeżenie sprzętu

Rozmowy dotyczące aparatów fotograficznych.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Odświeżenie sprzętu

Postprzez michal1993 » 3 kwi 2018, o 09:43

Witam wszystkich po strasznie długiej przerwie! Chyba z 3 lata mnie nie było :icon_eek: Sporo na głowie miałem, zdjęć za dużo nie robiłem ale teraz uporządkowałem parę spraw i odłożyłem troszkę budżetu. Chciałem więc trochę odświeżyć stajnie :icon_cheesygrin:

Ale do rzeczy. Posiadam obecnie Nikona D5000 i nie jestem już zadowolony z jakości zdjęć jaką jestem w stanie uzyskać tym body. Pełnej klatki nie chcę bo wtedy musiał bym zainwestować sporo w szkła też pewnie a szaleć nie zamierzam. Myślałem trochę nad bezlusterkowcami ale jakoś nie mogę się przekonać.
Najbliżej mi chyba do Nikona D7500. Myślę że jakościowo skok spory a i kieszeń jakoś bardzo nie ucierpi bo trochę sprzętu który już posiadam był by z nim kompatybilny.
Mimo to chciałem zadać tutaj to pytanie zanim dokonam zakupu, może przekonacie mnie do czegoś innego, doradzicie co nieco :icon_cheesygrin:
Interesuje mnie jeszcze obiektyw, głównie do krajobrazu/architektury. Chociaż wiem też że będę za 2-3 miesiące robił małą sesje w studiu na zielonym tle dla klubu piłki halowej, myślicie że to co wymienię poniżej da radę? (oświetlenie w studio ma być, więc pytam tu tylko o obiektyw)

Obecnie posiadam:

D5000
    Kit 18-55mm (upadł raz i coś z nim nie tak, każde zdjęcie jest w prawym górnym rogu nie ostre :/ )
    Nikon 50mm f/1.8D AF Nikkor (z D5000 brakuje mi AF)
    AF-S VR Zoom-Nikkor 70-300mm f/4.5-5.6G IF-ED
    mecablitz 50 AF-1 + radyjka yongnuo do zdalnego odpalania

Potrzebuję:

Nowe body (D7500 ?)
    Jakieś fajne zastępstwo dla kit'a. Tu myślałem nad jakimś szerokim kątem. (Sigma 10-20 mm F3,5 EX DC HSM lub Sigma 17-50mm f/2.8 EX DC OS HSM FLD [bardziej pokrywa ogniskową kit'a ale chyba wolał bym ten pierwszy, brak przedziału 21-49mm chyba bym przeżył] ?)
    Myślę też nad jakimś systemem filtrów (Cokin) ale to nie jest priorytetem obecnie.

Budżet: 1500-2000euro

Z góry dziękuję za podpowiedzi :icon_wink:
Ostatnio edytowano 4 kwi 2018, o 12:08 przez michal1993, łącznie edytowano 1 raz
michal1993

Re: Odświeżenie sprzętu

Postprzez Q'bot » 3 kwi 2018, o 18:05

Hmm... ja siętam na Nikonach niee znam, ale może by tak D500? ;P Jak szaleć z APS-C to szaleć
Q'bot
Moderator

Postprzez michal1993 » 4 kwi 2018, o 12:08

Kurcze no powiem Ci że do sportu by był na pewno lepszy a nie ukrywam że piłka nożna to moje drugie hobby.
Tylko pytanie czy moje obecne obiektywy (nie licząc kita) w połączeniu z D500 to sensowne rozwiązanie?

D500 to wydatek rzędu 1800euro, do tego na pewno potrzebny by mi był szeroki kąt nowy no i na początek pewnie te dwa co mam by dały radę też.

EDIT:
https://www.digitalrev.com/article/the- ... nikon-d500

Według tego mój zoom jest "best choice" dla D500. No i ciekawą propozycją wydaje się też ta Tokina jako szeroki kąt. Poważnie muszę się więc zastanowić nad D500 jednak :icon_cheesygrin: Dzięki Q'bot za stworzenie dylematu :icon_lol: :icon_lol:
michal1993

Postprzez Q'bot » 4 kwi 2018, o 17:43

Pytanie czy potrzebujesz autofocusa na tym szerokim kącie?
Ja przyznam się szczerze mam fisheye'a niby z AF, a pewniej mi się nim operuje manualnie, nawet po mikroregulacji w body.
Q'bot
Moderator

Postprzez michal1993 » 10 kwi 2018, o 15:18

Hmm, szeroki kąt głównie do architektury i krajobrazu by był. Więc pewnie bez autofokusa by się obyło.
Ale właśnie myśląc o tego typy fotografii zastanawiam się czy nie lepiej D750 jako body :icon_rolleyes:

D500 do sportu idealny ponoć ale właśnie do tych dwóch obszarów fotografii wymienionych wyżej chyba D750 był by lepszy. Pytanie czy D500 poradzi sobie lepiej z krajobrazami niż D750 ze sportem czy na odwrót? Bo i na sportach i na krajobrazach zależy mi najbardziej.

D750 to też FX więc pewnie i droższe szkła w przyszłości...

Teraz to sobie sam dylemat zrobiłem :icon_lol:
Muszę w jakiś wieczór usiąść i poczytać jeszcze.
michal1993

Postprzez 4listny » 30 wrz 2018, o 11:10

Siema! To ja, michal1993. Nowy sprzęt, nowy nick :icon_biggrin:
A tak serio to po prostu na innych serwisach używam tego nicku i chciałem mieć wszędzie ten sam. A że dawno się nie udzielałem myślę że o tamtym użytkowniku nikt nie pamięta i mogę zacząć od nowa :icon_lol:

Ale mniejsza o to. Wybór padł na D750! Mega!!! Lepiej wybrać nie mogłem. Do tego dokupiłem Tamrona 15-30/f2.8 i używanego N70-200/f2.8 (ten starszy model), naciągnąłem budżet prawie dwukrotnie ale nie żałuję.
Za chwilę wrzucę jakieś pierwsze foto :)
4listny

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Aparaty