Obiektyw Nikon D3100 - ktory wybrac?

Rozmowy dotyczące obiektywów

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Obiektyw Nikon D3100 - ktory wybrac?

Postprzez annpaz » 23 lis 2018, o 15:00

Hej,

Mam dylemat… Jestem poczatkujaca. Mam obecnie aparat Nikon D3100 oraz 3 obiektywy: 18-55, 55-200, 70-300. W zwiazku ze zblizajacymi sie swietami oraz moimi urodzinami i tym, ze w fotografii zaczynam odkrywac pasje, druga polowka zaproponowala, ze w ramach prezentu kupi dla mnie kolejny obiektyw. Stoje natomiast przed dylematem, poniewaz mam 2 opcje.

Znalazlam obiektyw jak w ponizszym linku:

https://www.currys.co.uk/gbuk/cameras-a ... 8-pdt.html

Teoretycznie idealny do portretow oraz szerszego fotografowania. Czyli ewentualnie bylby ciekawym dodatkiem do mojej obecnej kolekcji, plus, ze ma f/1.8, moje obecne maja f/3.5.

Moje pytanie – czy faktycznie zaoferowalby mi wiecej/cos innego niz obiektywy, ktore obecnie posiadam?

Ewentualnie dostalam sugestie, by wszystkie 3 obiektywy, ktore obecnie posiadam, sprzedac i dolozyc do jednego obiektywu 18-300 (czyli zamiast 3, miec 1 w sumie pokrywajacy to samo czyli od 18 do 300). Taki jak w linku ponizej.

https://www.currys.co.uk/gbuk/cameras-a ... 6-pdt.html

Moje pytanie jest nastepujace: czy jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego? Czy to faktycznie mega ulatwienie, bo nie trzeba myslec, ktory obiektyw zabrac i ewentualnie konczy sie problem z nieustannymi zmianami w czasie fotografowania? Czy to tylko taki bubel i lepiej miec rozne obiektywy i je zmieniac?

Nie wiem jak ugryzc temat... Fotografuje glownie corke (plus za kilka tygodni pojawi sie syn), nasze wycieczki/wakacje, zwierzeta (psa, konie). Nie fotografuje raczej statycznej natury jako takiej (chyba, ze cos jest wyjatkowe), budynkow, rzeczy, jedzenia ani jeszcze nie przekonalam sie do sesji typowo ustawianych, bo na etapie nauki ciezko mi ogarnac myslenie o ustawieniach aparatu, swietle itp plus panowanie nad trzylatka, ktora na przyklad nie chce siedziec na krzeselku z kwiatkami – przesada, ale mam nadzieje, ze wiecie o co mi chodzi.

Bylabym wdzieczna za wszelkie rady i sugestie.
annpaz

Re: Obiektyw Nikon D3100 - ktory wybrac?

Postprzez lesny_dziad » 23 lis 2018, o 19:53

annpaz napisał(a):Moje pytanie – czy faktycznie zaoferowalby mi wiecej/cos innego niz obiektywy, ktore obecnie posiadam?

Przede wszystkim - większy otwór przysłony, czyli mniejsza głębia ostrości i krótszy czas naświetlania. Pod względem jakości optycznej też chyba ten obiektyw wypada dobrze.
Zrób mały eksperyment - ustaw sobie ten obiektyw 18-55 na 35mm, nie zmieniaj ogniskowej i spróbuj, czy taka ogniskowa Ci odpowiada, czy też wolałabyś np. 50/1.8.
annpaz napisał(a):3 obiektywy: 18-55, 55-200, 70-300
annpaz napisał(a):Ewentualnie dostalam sugestie, by wszystkie 3 obiektywy, ktore obecnie posiadam, sprzedac i dolozyc do jednego obiektywu 18-300 (czyli zamiast 3, miec 1 w sumie pokrywajacy to samo czyli od 18 do 300).

Nie piszesz jakie dokładnie masz obiektywy; ale prawdopodobnie stracisz trochę światła i jakości. Ale jeżeli często korzystasz z bardzo różnych ogniskowych, a noszenie kilku Ci przeszkadza - to może i warto.
Inna sprawa, że do jednego aparatu nie nosiłbym ze sobą jednocześnie 55-200 i 70-300.
lesny_dziad

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Obiektywy