BlackMadi - wątek ćwiczebny

W tym dziale prezentujemy swoje zdjęcia z dziedziny "krajobraz".

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

BlackMadi - wątek ćwiczebny

Postprzez blackmadi » 25 lut 2016, o 16:29

Hej :)
Witajcie po tygodniowej przerwie. Tyle potrzebowałam aby przestudiować instrukcję obsługi do wujkowego podarunku. Jeszcze wszystkiego nie wiem, ale póki co nie będę używała i tak wszystkich funkcji. Pomyślałam, że założę sobie jeden temat i w nim regularnie będę wstawiała swoje zdjęcia. Bardzo liczę na podpowiedzi bo chciałabym podnosić swoje umiejętności. nawet jeśli coś jest kompletnie skopane proszę pisać bez ogródek, a takich będzie na początku najwięcej :)
Wiem że fotografowanie to nie strzelanie z karabinu i nie powinno się robić tysięcy zdjęć bez ładu, składu i sensu, że powinno uwieczniać się tylko rzeczy ciekawe, ale czasami spacerując i godzinami kompletnie nie ma niczego co by zachwyciło i okazało się godne uwiecznienia. Dlatego z góry przepraszam za dzisiejszą wrzutkę bo zdjęcia sa o niczym, niczego nie wnoszą, nie intrygują i nie budzą żadnych skojarzeń ale wiem, że jeśli jeszcze tydzień czy dwa niczego nie wrzucę to się zniechęcę i tyle z tego będzie.
Dlatego dwa zdjęcia z dzisiejszego spaceru wrzucę mimo iż są o niczym, a zrobiłam je bo na dłużej zatrzymałam na tym wzrok. Za obróbkę także przepraszam wirtuozów photoshopa, ale nie potrafię obrobić dobrze zdjęć. Raczej na czuja ruszam suwaczkami i tyle...nie wiem czy taka metoda ma sens ale ruszam nimi do momentu aż jakiś efekt będzie akceptowalny. Wcześniej nie mogłam poćwiczyć za bardzo bo zdjęcia robiłam tylko telefonem, a kiedy ruszałam suwaczkami to zdjęcia strasznie się pogarszały jakościowo, wyskakiwały jakieś plamy, kropki i tyle było z zabawy. Teraz już nie wyskakują, aparat robi dużo lepsze jakościowo zdjęcia od telefonu :)
Proszę o porady, krytykę i nie bać się wytykać błędów bo o to właśnie chodzi.
Dwa troszkę przypadkowe zdjęcia ale jako jedyne czymś mnie zainteresowały (zresztą zrobiłam tylko 4 na 2 godzinnym spacerze) pierwsze ładnym niebem po godzinie spacerowania w chmurach, a drugie jakimś takim smutkiem....Myślałam że jak już będę miała aparat to będę robiła ich setki, tysiące...a okazuje się że jakoś nic nie jest godne uwiecznienia, przynajmniej nic w mojej okolicy.

1.

Obrazek

2.

Obrazek
blackmadi

Re: BlackMadi - wątek ćwiczebny

Postprzez MATIzz » 25 lut 2016, o 17:08

Za swoje zdjęcie nie musisz przepraszać.
Nie jest wcale tak tragicznie.
I tymi suwakami, też udało Ci się ruszać poprawnie.

Na #1 jest mile widziana symetria, brak przepalonego nieba, trochę leci w prawo, moim zdaniem brakuje trochę kontrastu (choć ostatnio modne są niekontrastowe) i niepotrzebne te krzaki na pierwszym planie.
Faktycznie słup wysokiego napięcia, może nie jest jakimś powalającym widokiem, ale rozumiem, że to początki przygody... Dobrze, że szukasz kadrów, a nie strzelasz jak z karabinu.

#2 - in plus, trzeba by zapisać trójpodział (horyzont umieściłaś w 1/3 wysokości kadru) oraz to, że horyzont jest prosty (woda się nie wylewa) :icon_wink:
Trochę Ci tu włazi niepotrzebnych przeszkadzajek z lewej strony.
Tu ewidentnie na bohatera zdjęcia wyrasta krzew, który jest po środku kadru.
Takie zakcentowania staraj się umieszczać w mocnych punktach kadru.
Ciekawy jestem, dlaczego wybrałaś konwersję do czerni i bieli? Nie mówię, że jest to zły zabieg, tyko pytam czy świadomie?
Z czasem też nauczysz się tak ruszać suwaczkami aby zdjęcie nie było szaro szare, tylko czarno białe.

Nie jest źle.
Pracuj dalej i bądź dzielna.
MATIzz
Moderator

Postprzez blackmadi » 25 lut 2016, o 17:32

Jeśli chodzi o pierwsze zdjęcie to owszem jest krzywy ten słup :)
Jeśli chodzi o drugie to do czarno białego zdjęcia trochę ocieplenia dałam bo typowe zdjęcie czarno-białe jest takie zimne brrrr :) Te gałęzie to miała byc jakby ramka ale wyszło jak przeszkadzające krzaki :)
No wiem że słabo ale kurde nie było nic ciekawego do uchwycenia, szliśmy drogą i ciągle las i krzaki. Nie poddaje się i będę dalej robiła zdjęcia.
A dlatego konwersja bo jak pisałam w przywitaniu bardzo podobają mi się zdjęcia czarno-białe, oraz takie z przygaszonymi barwami, kolorowe ale takie przygaszone. Próbowałam to zrobić na jedynce ale zabrakło umiejętności :)
zatem punktuje:
1. Zwrócić uwagę aby zdjęcie nie było krzywe
2. Zwrócić uwagę aby nic nie właziło w kadr i nie zaśmiecało go.

Dziękuje Matizz za dwie cenne rady jutro będę na spacerku to spróbuje coś uchwycić. Ale tak jak mówiłam nie lubię strzelać bez celu musi mi się coś spodobać.
Może popróbuje rozmyć tło bo właśnie czytałam o rozmywaniu i się okazało że mój dołączony obiektyw trochę nadaje się do rozmywania bo ma niską wartość przysłaniacza.
blackmadi

Postprzez MATIzz » 25 lut 2016, o 17:36

blackmadi napisał(a):J
zatem punktuje:
1. Zwrócić uwagę aby zdjęcie nie było krzywe
2. Zwrócić uwagę aby nic nie właziło w kadr i nie zaśmiecało go.

3. Mocne punkty.
MATIzz
Moderator

Postprzez blackmadi » 25 lut 2016, o 17:47

zakodowałam punkt 3 również :)
blackmadi

Postprzez blackmadi » 24 mar 2016, o 16:22

Hej;)
Nie mogłam się powstrzymać aby nie wyjść z nowym nabytkiem na dwór i coś pstryknąć. Mimo iż słońce niemiłosiernie ostro świecilo nie zniechęciło mnie. Niestety nic ciekawego na spacerze nie zobaczyłam więc tylko 4 zdjęcia ;(

1. Zabawa w chowanego

Obrazek

2. Miejscowy tygrys

Obrazek

3. Czujny

Obrazek

4. Błogostan

Obrazek
blackmadi

Postprzez taktowidze » 24 mar 2016, o 18:41

Masz problem z dobraniem światła na wszystkich Twoich zdjęciach jest go za dużo, ...ostatnie 3, fajne kadry+
taktowidze

Postprzez MATIzz » 24 mar 2016, o 18:54

A może, to taki styl obróbki?
Niskokontrastowy...
MATIzz
Moderator

Postprzez blackmadi » 24 mar 2016, o 19:00

Zgadza sie. To obróbka. Robiac zdjecie niedoswietlilam o 2 kreski wiec za duze swiatlo to ewentualnie moje braki w obrobce ;(
blackmadi

Postprzez blackmadi » 1 kwi 2016, o 17:55

Szłam sobie wąwozem i do moich uszu dobiegło jakieś szemranie. Ściółka brązowa więc wypatrzeć coś małego było bardzo trudno, ale się udało. Takie oto maleństwo robiło ten chrobot :)

Wysłałam to zdjęcie na miesiączkę ale nie doszło. W sumie dobrze bo konkursowe prace są bardzo dobre i byłby blamaż.

Obrazek
blackmadi

Następna strona

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Krajobrazy