Moje Krajobrazy

W tym dziale prezentujemy swoje zdjęcia z dziedziny "krajobraz".

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Re: Moje Krajobrazy

Postprzez slepy_pedro » 17 maja 2017, o 19:07

NIC NIE USUWAJ!
tam nie ma nic rozpraszającego, to jest spójna całość. Retusz to ostateczność, a tu to jest nie potrzebne. Korekty tonalne, barwowe itd - ok, ale też z wyczuciem, kadrowanie - jak najbardziej, ale retusz - tylko ostateczność.
slepy_pedro

Postprzez Kamka » 2 wrz 2017, o 18:42

Też jestem na początku mojej przygody z fotografią i staram się dowiadywać różnych rzeczy. Dziś wpadł mi w ręce taki artykuł o fotografii dla początkujących http://www.polskatimes.pl/artykuly-spon ... ,12307201/ Jednym słowem coś w sam raz dla mnie. Możecie polecić jakieś dobre poradniki, artykuły, wskazówki dla kogo, kto dopiero zaczyna?
Kamka

Postprzez Q'bot » 2 wrz 2017, o 20:45

Kamka napisał(a):Możecie polecić jakieś dobre poradniki, artykuły, wskazówki dla kogo, kto dopiero zaczyna?

Wpisujesz w YT interesującą Cię kwestię i oglądasz do poduszki ;P
A najlepsza będzie jak zwykle praktyka...
Q'bot
Moderator

Postprzez KacperMichalik » 7 sty 2018, o 21:44

Cześć.
Trochę mnie tu nie było, ale napstrykałem zdjęć ,które Wam zaprezentuje.
Cel udało się spełnić bo jak teraz patrze na zdjęcia, które tu wstawiałem to sam widzę sporo błędów.
Kolejna dobra informacja - powoli szkicuje się coś na zasadzie mojego własnego stylu foto, ale wymaga on mnóstwa poprawek i materiału.
Mam nadzieje ze za jakiś czas będę mógł powiedzieć to samo o tym roku ponieważ będzie to znak że idę do przodu :D
Zapraszam do dyskusji ,konstruktywnej krytyki i dzielenia się własnymi odczuciami !

Zaczynamy od strzału z Chorwacji, dokładnie z miasta Podaca gdzie spacerowałem wieczorami (rzecz jasna plecak foto na plecach) i udało mi się uchwycić moment wyłaniania się księżyca zza góry.
Obrazek
KacperMichalik

Postprzez slepy_pedro » 7 sty 2018, o 22:11

Upierniczyłbym bym lewą stronę do tej latarni, bo robi konkurencję Księżycowi, poza tym chyba lepiej by było mniej wody, więcej nieba, horyzont Ci wyszedł praktycznie w połowie kadru, a to nie jest szczęśliwe - złoty podział ;)
slepy_pedro

Postprzez Eberloth » 7 sty 2018, o 23:24

Widzący, to jak to jest z tym horyzontem w fotografii? Bo jak masz na myśli te kreskę, z której wyrastają miasto i góry, to rzeczywiście jest słabo. Ale jak użyjemy pojęcia widnokręgu, który zawiera elementy topografii, w tym wypadku np. góry, to już zasada złotego podziału nie jest tak bardzo zryta :icon_cheesygrin: Słowo widnokrąg jest z resztą dość powszechnie i wymiennie używane z horyzontem. Nie twierdzę, że w 100% poprawnie, ale potocznie.

Czego zatem używać, chcąc być wiernym w fotofrafii mniej lub bardziej mądrej zasadzie złotego czy innego podziału? :icon_wink: Literalnej definicji okręgu horyzontu, czy tej kreseczki, na której niebo styka się z ziemią, w szczególnym przypadku tym, co z niej wyrasta, elementów niekoniecznie Ręką Pańską ulepionych, ale np. dachów gęstej, miejskiej zabudowy? Mnie się wydaje, że widnokrąg jest może nie lepszą, ale równie uprawnioną linią podziału jak horyzont.

Oświeć proszę tych, którym ziele fajkowe jasność widzenia zmąciło. :icon_mrgreen:
Eberloth
Konstruktywna Opozycja

Postprzez emiliamank » 8 sty 2018, o 17:10

KacperMichalik napisał(a):Cześć.
Zaczynamy od strzału z Chorwacji, dokładnie z miasta Podaca gdzie spacerowałem wieczorami (rzecz jasna plecak foto na plecach) i udało mi się uchwycić moment wyłaniania się księżyca zza góry.

Ogólnie to spory bałagan masz na tym zdjęciu. Jakbyś nie napisał, to w życiu nie wpadłabym na to, że głównym tematem zdjęcia jest księżyc wyłaniający się zza gór. Mnóstwo świateł, jakiś odbić, ciężko na czymkolwiek zatrzymać wzrok. Większość kadru zajmuje woda i to ona wydaje się głównym bohaterem fotki. Źle postawione akcenty.

Może spróbuj pokombinować jakoś inaczej z kadrem?

Eberloth napisał(a):Widzący, to jak to jest z tym horyzontem w fotografii? Bo jak masz na myśli te kreskę, z której wyrastają miasto i góry, to rzeczywiście jest słabo. Ale jak użyjemy pojęcia widnokręgu, który zawiera elementy topografii, w tym wypadku np. góry, to już zasada złotego podziału nie jest tak bardzo zryta :icon_cheesygrin: Słowo widnokrąg jest z resztą dość powszechnie i wymiennie używane z horyzontem. Nie twierdzę, że w 100% poprawnie, ale potocznie.

Czego zatem używać, chcąc być wiernym w fotofrafii mniej lub bardziej mądrej zasadzie złotego czy innego podziału? :icon_wink: Literalnej definicji okręgu horyzontu, czy tej kreseczki, na której niebo styka się z ziemią, w szczególnym przypadku tym, co z niej wyrasta, elementów niekoniecznie Ręką Pańską ulepionych, ale np. dachów gęstej, miejskiej zabudowy? Mnie się wydaje, że widnokrąg jest może nie lepszą, ale równie uprawnioną linią podziału jak horyzont.

Oświeć proszę tych, którym ziele fajkowe jasność widzenia zmąciło. :icon_mrgreen:

W złotym podziale nie chodzi stricte o horyzont/widnokrąg tylko o proporcje w obrazie 1:3 do 2:3. Tutaj masz to dokładniej opisane. Jak coś to pytaj :D
emiliamank

Postprzez slepy_pedro » 8 sty 2018, o 19:34

Smogotwórco - w sumie odpowiedziała już emilia, ja dodam, że zastosowałem skrót myślowy :) (fakt, że mogący wprowadzać w błąd), a chodziło o podział kompozycyjny, gdzie za linię odpowiadającą horyzontowi przyjąłem garnicę woda ląd, jako podstawową linię kompozycyjną w tym zdjęciu. Mea culpa, na przyszłość postaram się precyzować swoje chaotyczne wypowiedzi :).
Mniej ziela - więcej jasności ;)

PS.
Z RADOŚCIĄ natomiast powitać należy dyskutantkę z merytoryczną wypowiedzią, bo od jakiegoś czasu straszna posucha i nie ma z kim się posprzeczać, TFU! oczywiście podyskutować :)
slepy_pedro

Postprzez Eberloth » 9 sty 2018, o 12:50

Chyba oboje nie zrozumieliście intencji mojego posta. Nie pytałem co to złoty podział (jeszcze takiej demencji nie mam) tylko czemu Widzący twierdzi, że na zaprezentowanym zdjęciu linią wyznaczającą ten podział jest linia woda-ląd, a nie dachy domostw / linia gór?
Eberloth
Konstruktywna Opozycja

Postprzez slepy_pedro » 9 sty 2018, o 16:41

Ponieważ silniejsza kompozycyjnie jest linia woda-ląd :P, czytelniejsza, mocniejsza w odbiorze i będąca naturalną linią podziału wręcz się narzucającą. Linia dachów jest rozmyta, wielopłaszczyznowa, niejednoznaczna.
slepy_pedro

Poprzednia stronaNastępna strona

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Krajobrazy