tematy fotograficzne, jak je interpretować?

Dział ten jest miejscem, w którym wymieniamy się swoimi inspiracjami fotograficznymi. Można również zamieszczać linki do galerii zdjęć innych fotografów.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

tematy fotograficzne, jak je interpretować?

Postprzez kama287 » 17 kwi 2019, o 15:29

Hej, hobbystycznie zajmuję się fotografią. Mam pewnie trochę nietypowe pytanie w porównaniu do pojawiających się na tym forum, ale być może odpowiedzi zainspirują kogoś i się przydadzą. Otóż, jestem na kursie fotograficznym, gdzie dostajemy tematy do opracowania. Im więcej rozmyślam nad interpretacją tym czasem bardziej się gubię i nie jestem pewna swoich pomysłów. Niestety nie mam kogo zapytać bo nauczyciel daje nam wolną rękę i nie mogę dopytać jak można spojrzeć na temat i go pokazać, aby dostać przykłady, które uaktywnią mnie do działania. A zależy mi aby opracować tematy i wynieść jak najwięcej z kursu tak dla siebie.
Tematy:
Teatr miasta (teatr mundi)
Przestrzeń
Ruch- bo np. dowiedziałam się, że nawet jeśli zrobię zdjęcie ruchomemu obiektowi, zamrażając jego ruch, jak np. ptakom w locie czy pływającym kaczką, gdzie widać za nimi smugi na wodzie, może przedstawiać nie ruch a statyczność.

DO tych trzech tematów coś podpowiecie i doradzicie abym wiedziała w jakim kierunku podążać ?
kama287

Re: tematy fotograficzne, jak je interpretować?

Postprzez slepy_pedro » 20 kwi 2019, o 21:54

1) nie traktuj tematów dosłownie - im bardziej przewrotnie do nich podejdziesz, im bardziej odejdziesz od stereotypów, tym lepiej,
2) zamrażanie ruchu rzeczywiście może przedstawiać statyczność, ale odpowiednie zamrożenie tematu może "uruchomić" całe tło, słowem klucz jest - kontrast
3) przestrzeń można znaleźć wszędzie, paradoksalnie nawet w małej i ciasnej szafce, tu pomaga wykorzystanie odpowiedniej głębi ostrości, gry świateł i cieni, techniki typu tilt shift itd.
Środków wyrazu jest mnóstwo, a istota dobrej fotografii polega (ile razy już to pisałem... :) ) na umiejętności pokazania tego, co pozornie niedostrzegalne, wyłapanie tego, na co zwykle kompletnie nie zwracamy uwagi i pokazanie w sposób intrygujący, zmuszający do zatrzymania i zastanowienia.
slepy_pedro

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Inspiracje fotograficzne