Problem z obróbką

Rozmowy dotyczące obróbki zdjęć.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Problem z obróbką

Postprzez agachoda » 7 lip 2017, o 18:30

Cześć,

generalnie napiszę troszkę jak typowy laik, ale w tym momencie troszkę się nim czuje. Generalnie wyrzuciłam już pierwsze koty za płoty. Bardzo zależało mi na podstawowej obróbce zdjęć, obsłudze PS-a itd. Teraz jednak mam pewne problemy z całą, jakby to powiedzieć, koncepcją. Przede wszystkim chodzi mi o fotografowanie jedzenia. Z początku wydawało mi się to łatwe, ale z czasem zrozumiałam, że nie jest to wcale takie oczywiste. Mimo tego, że układam jedzenie niezwykle starannie i na żywo naprawdę robi ogromne wrażenie (nawet wśród moich koleżanek, które ogromnie krytykują każdy element, za co w sumie jestem wdzięczna) na fotografiach wychodzą... lipnie. Nie chcę wstawiać tutaj prac, których się wstydzę, bardziej chciałabym dostać od was jakieś praktyczne porady na temat tego, jak się za to wziąć. Specjalnie do tego celu zakupiłam obiektyw Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS II, który wydaje mi się świetny na początek. Myślicie, że jest dobry?

Jeśli chodzi o efekty: https://www.instagram.com/adamblackphotographer/ - na tym Instagramie na pierwszych pozycjach znajdują się fotografię, które mnie interesują (cały kanał jest świetny, ale obchodzą mnie głównie zdjęcia jedzenia). Wyglądają one niezwykle naturalnie, aż ślinka cieknie... Widać, że stosuje on techniki, o których ja nie mam bladego pojęcia. Nie dostrzegam w tych zdjęciach też jakiejś szczególnej obróbki, do takiego efektu chciałabym dążyć.

Jakie kroki powinnam podjąć? Od czego zacząć? Z góry dziękuję za odpowiedź!
agachoda

Re: Problem z obróbką

Postprzez Q'bot » 7 lip 2017, o 18:56

Obiektyw, który zakupiłaś, jest najgorszym kawałkiem plastiku, jaki mogłaś nabyć. Niezależnie od przeznaczenia.

Wstawienie swoich własnych prób wiele by wyjaśniło, dzięki czemu forumowicze mogliby Ci bez problemów pomóc - teraz to takie trochę teoretyzowanie...

Co do zawartości profilu IG, który pokazujesz
- większość kompozycji powstała na bazie 'przeklejania' i montowania kilku ekspozycji
- fotograf dysponował odpowiednim oświetleniem, które wręcz 'zagłusza' naturalne dzienne światło
- obrobione jest to rónież twardą ręką, tak by oczojebność przykuwała uwagę potencjalnych gości

Wnioski?
Bez odrobiny sprzętu i kombinowania nie osiągniesz takich rezultatów w domowych warunkach... niestety.
Rozumiem, że wszystkie dostępne tutoriale na temat fotografowania żarcia przeczytałaś?

@EDIT
Jak na moje stare oczy, rezultaty zbliżone do https://www.instagram.com/kwestiasmakucom/ osiągniesz bez większych problemów, skoro już posiadasz Ps'a
Q'bot
Moderator

Postprzez agachoda » 7 lip 2017, o 22:56

Z tym czytaniem to u mnie dosyć średnio, głównie posiłkowałam się tym, co jest na youtube, ale też poczytałam jakieś artykuły na fotoblogii i podobnych i kilka tematów na fb (czasami się pojawiają na różnych grupach).

Jestem na samym początku swojej przygody i póki co dobrze mi się pracowało tym kawałkiem plastiku, nie chciałam na początku wydawać zbyt wielu pieniędzy na obiektyw, jest coś fajniejszego tak powiedzmy do 1000? (jeśli na forum temat powtarzał się 100 razy to znajdę, ale wolę spytać, póki co mam jeszcze kilka dni na zwrot tego obiektywu, więc jeśli faktycznie jest to szmelc, to wolę zapytać)

Czytałam sporo na ten temat, ale widocznie to nadal za mało. Jak działa to "przeklejanie"? To jakiś wyższy etap czy każdy może się tego nauczyć?

No i wiadomo, wiem o tym, że nie zdobędę takiego poziomu jak Adam Black w kilka tygodni czy nawet miesięcy, ale chciałabym powolutku zbliżać się do profesjonalizmu.

Wybacz proste pytania, liczę na to, że się nie pogniewasz, wasze opinie bardzo mi pomogą, a co do zdjęć jedzenia - wrzucę swoje prace jak tylko przestanę się ich wstydzić, teraz są naprawdę kiepskie :(

TEŻ EDIT :)
A jeśli chodzi o PS-a, szukać tutoriali raczej w sieci? Fajnie byłoby dojść do takiego poziomu.
agachoda

Postprzez Q'bot » 8 lip 2017, o 05:13

Tutoriale najświeższe i pewnie najdokładniejsze znajdziesz w sieci - czy konkretnie dotyczące obróbki jedzenia, to już inna sprawa, częściej ogólne, dotyczące technik/obsługi narzędzi.

Co do obiektywu, to zależy, czy potrzebujesz autofocus'a, czy też walisz domyślnie ze statywu - przy tej drugiej opcji możesz sobie całkiem tanio zakupić szkła, nawet kilkudziesięcioletnie, wciąż zachowując przyzwoitą jakość.

A pisząc o przeklejaniu miałem na myśli maskowanie poszczególnych elementów z serii zdjęć - np. do fotki bakłażanów z kaszanką (ładnie oświetlonych, z fajnymi refleksami i wydobyciem światłocienia musisz przekleić z innej ekspozycji/ustawienia lamp fragment z bitą śmietaną posypaną kokosem ;P
Generalnie taki montaż po kawałku, by wszystko wyglądało jak należy...
Q'bot
Moderator

Postprzez agachoda » 8 lip 2017, o 21:28

Q'bot napisał(a):Tutoriale najświeższe i pewnie najdokładniejsze znajdziesz w sieci - czy konkretnie dotyczące obróbki jedzenia, to już inna sprawa, częściej ogólne, dotyczące technik/obsługi narzędzi.

Co do obiektywu, to zależy, czy potrzebujesz autofocus'a, czy też walisz domyślnie ze statywu - przy tej drugiej opcji możesz sobie całkiem tanio zakupić szkła, nawet kilkudziesięcioletnie, wciąż zachowując przyzwoitą jakość.

A pisząc o przeklejaniu miałem na myśli maskowanie poszczególnych elementów z serii zdjęć - np. do fotki bakłażanów z kaszanką (ładnie oświetlonych, z fajnymi refleksami i wydobyciem światłocienia musisz przekleić z innej ekspozycji/ustawienia lamp fragment z bitą śmietaną posypaną kokosem ;P
Generalnie taki montaż po kawałku, by wszystko wyglądało jak należy...

Sporo jest tych tutoriali w sieci, wczoraj pomęczyłam, dzisiaj pomęczę, kroczek po kroczku :)

Autofocus jest mi potrzebny, zdecydowanie :/

Co do przeklejania, już wiem o co chodzi, dzięki wielkie ;)
agachoda

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Obróbka zdjęć