Drukowanie

Rozmowy dotyczące obróbki zdjęć.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Drukowanie

Postprzez Ramzes85 » 16 paź 2017, o 20:21

Witam serdecznie, nie wiem czy w dobrym miejscu założyłem wątek pewnie nie, ale nie wiem gdzie miałbym to zrobić. Mam pytanie odnośnie obróbki zdjęć a mianowicie:
Posiadam sprzęt
1. Aparat Olympus OMD 10 Mark II,
2. zwykły laptop z matrycą full Hd
3. Drukarkę Epson l850
Chciałby zacząć drukować zdjęcia w najlepszej możliwie jakości jak na ten sprzęt, oczywiście posiadam papier fotograficzny tylko dedykowany epsona i programy typu Photoshop wraz z Adobe Ligstroom oraz Olympus Camera.

1. Czy zdjęcia zapisane w formacie RAW konwertować w Photoshop czy dedykowanym Olympus Camera RAW????
2. Czy konwertować do Adobe RGB czy do Adobe sRGB???? do poźniejszego drukowania
3. Czy konwertować do tiff czy jpg?????
4. W jakim programie drukować zdjęcia czy w dedykowanym epson print czy robić to przez Photoshopa

Wiem że na temat przestrzeni kolorów było tysiące tematów ale nie trafiłem na taki który by podał krótko jaki wybrać przy konkretnie posiadanym sprzęcie.
Z góry dziękuje za odpowiedzi
Ramzes85

Re: Drukowanie

Postprzez Q'bot » 17 paź 2017, o 18:04

Hmm... no to tak:
Ad 1. Obojętne, to tylko wtyczka, więc możesz używać czego Ci wygodniej.
Ad 2. Zarówno Adobe RGB jak i sRGB to przestrzenie barwne podczas wyświetlania obrazu, nie jego drukowania - najlepiej będzie przejść do punktu trzeciego ;)
Ad 3. Tiff lepsiejszy, gdyż jesteś w stanie (po zaznaczeniu odpowiednich parametrów oczywiście) zapisać go jako plik bezstratny.
Ad 4. Bez różnicy - chyba, że ten dedykowany program ma jakieś bajery, z których korzystasz.
Q'bot
Moderator

Postprzez Ramzes85 » 18 paź 2017, o 10:55

Oki rozumiem, czyli w zasadzie wszystko już wiem, tylko pytanie, dlaczego wszędzie na forum piszą, żeby do wydruków wybierać Adobe RGB, a do prezentacji zdjęć w internecie sRGB, bo monitor słabej jakości nie widzi przestrzeni barw w RGB ale za to drukarki już widzą i są w stanie wydrukować??? Proszę jeszcze o wyjaśnienie tej kwestii. Szczerze mówiąc mam mętlik w głowie z tym wszystkim im więcej czytam tym więcej mam pytań. A jak drukuje przykładowo to czasem faktycznie wychodzą mi różne kolorystycznie zdjęcia i tylko szkoda papieru. Dlatego jeszcze chce zapytać czy jest jakiś standard ustawień żeby zdjęcia drukować z oczekiwanym rezultatem. Już wiem że najlepiej jest konwertować do TIFF. Gdy wybieram zarządzanie kolorem w photoshop i wyłączam w drukarce to zdjęcia są do banii, na odwrót jest oki mimo że na forach tak proponują. Można dostać pier....... z tym wszystkim :icon_twisted:
Ramzes85

Postprzez Q'bot » 18 paź 2017, o 14:19

Generalnie to najlepiej byłoby obrabiać w CMYK'u - z tym, że żaden monitor nie wyświetli czystych barw CMYK'a, gdyż każdy pracuje w RGB ;P

Zakładając, że masz dobrze skalibrowaną matrycę, to wykorzytując AdobeRGB teoretycznie zachowasz szerszą rozpiętość kolorystyczną podczas wydruku - publikując zdjęcia w sieci (w stosunku do sRGB) delikatnie stracisz na oczojebności, lecz większość odbiorców nie mając dwóch zdjęć obok siebie nawet nie zauważy różnicy ;)

Takie do poczytania, gdybyś się pragnął wgryźć lekko w temat - http://www.kenrockwell.com/tech/adobe-rgb.htm

Zawsze możesz chamsko ominąć wszelkie exporty i drukować wszystko jaki leci z PSD ;]
Q'bot
Moderator

Postprzez Ramzes85 » 19 paź 2017, o 08:44

Wszystko już rozumiem,myślę że nie ma co zbytnio kombinować z tymi kolorami bo i tak sprzęt nie pozwala. A monitora EIZO za 15.000 nie mam hehe. Dziękuję za pomocne informacje. Pozdrawiam serdecznie :icon_smile:
Ramzes85

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Obróbka zdjęć