O bezsensie oddawania głosów kilku (FM)

W tym dziale znajduje się miejsce na tematy zawierające propozycje zmian i opisy problemow z forum FotoPasja

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

O bezsensie oddawania głosów kilku (FM)

Postprzez Eberloth » 1 mar 2015, o 16:47

Kamyczek w mrowisko :icon_mrgreen:
Temat do przemyślenia/dyskusji dla użytkowników/opozycji. Na administrację nie liczę, bo to dyktatura trzymająca się kurczowo stołków, której żadna zmiana nie w smak :icon_mrgreen:

Ankieta FM. Dopuszczamy 2 głosy dla każdego użyszkodnika:

1. Zdjęcie A fajne
2. Zdjęcie B fajne
3. Zdjęcie C fajne
4. Zdjęcie D fajne takie sobie.

Gusta, o których się nie dyskutuje, dały taki wynik głosowania:

1. Zuzi BARDZO podobało się zdjęcie A, troszkę D
Wynik ankiety:
A 1, D 1

2. Mścisław zemdlał przy focie B, prawy górny róg w D coś tam w nim poruszył.
Wynik ankiety:
A 1, B 1, D 2

3. Genowefa jest wpływową osobą. Zuzia ma na nią wpływ największy. To zagłosowała identycznie.
Wynik ankiety:
A 2, B 1, D 3

4. Zenobiusza powaliła fota C. Na D zagłosował, bo głos wolny miał, no może ewentualnie za kolory...
Wynik ankiety:
A 2, B 1, C 1, D 4

5. Hermenegilda uważa, że A jest the best, no może C jest jeszcze OK.
Wynik ankiety:
A 3, B 1, C 2, D 4

i tak dalej.

Wynik FM: wygrywa fota D, która do końca nie podobała się nikomu, ale wygrała TYLKO ze względu na możliwość oddania dodatkowego głosu. Normalnie (po jednym głosie dla każdego) wygrałaby A.

Na forum z głosującymi 342342342 osobami problem byłby marginalny.
A nas - jeśli nawet fota podoba się 3 osobom na 5 głosujących, niech wygra.

Tyle ode mnie. Czekam na poklask albo na lincz :icon_mrgreen:
Eberloth
Konstruktywna Opozycja

Re: O bezsensie oddawania głosów kilku (FM)

Postprzez marek28mw » 1 mar 2015, o 17:22

:icon_evil: ja bym dodał tylko: coby można było oddać tyle głosów ile zdjęć w danej FM :pijemy: każdy by był zadowolony :icon_cheesygrin:
marek28mw

Postprzez wrn_ » 1 mar 2015, o 17:27

Też o tym myślałem kiedyś, że głosując na zdjęcie wg mnie najlepsze oraz na zdjęcie, które najlepsze nie jest, ale z racji wolnego głosu dam na zachętę za pomysł, albo nie daj Boże na najgorsze, żeby się komuś smutno nie zrobiło, że zobaczy "0" przy swoim ;) Więcej osób tak zrobi i wygrywa niechciane przez nikogo zdjęcie :D
wrn_

Postprzez Malakh » 1 mar 2015, o 17:41

Zacznę od tego że bardzo szanuję kolegę opozycjonistę Eberlotha . Niestety w tym przypadku muszę się nie zgodzić .

1. Nie każdy musi oddać 2 głosy jeżeli Zuzia zachwyci się tylko zdjęciem A może oddać tylko 1 głos
2. Przeważnie jest tak że podoba nam się więcej niż 1 zdjęcie i chcemy dać szansę nie tylko Autorowi A ale również C
3. Niestety na dzień dzisiejszy niema wyraźnego zakazu głosowania na własne zdjęcie w praktyce może to wyglądać tak że na starcie zdjęcia A,B,C.... mają po 1 głosie (od własnych autorów ) Gdy mamy 2 głosy przynajmniej drugi głos idzie na zdjęcie które nam się podoba
4. W konkursie jest za mało niezależnych głosujących żeby konkurs rozstrzygnąć 1 głosem głosują przeważnie autorzy prac plus kilka osób .
5. W większości znanych mi konkursów tego typu jest możliwość oddania kilku głosów
6. Idealne byłoby głosowanie jawne (Uniemożliwiłoby to wszelkie przekręty :) oraz gdyby każdy przyznawał pierwsze drugie i trzecie miejsce.
7. W naszym konkursie mamy rozbudowaną klasyfikację co jest wspaniałym pomysłem . Niestety z doświadczenia wiadomo że przy jednym głosie i 10 głosujących zdjęcie B zajmuje przykładowo pierwsze miejsce a miejsce drugie zdjęcia A,C,D....... i w takim przypadku wspaniała klasyfikacja generalna niema sensu.

Amen dziękuję za uwagę :)
Malakh
Fotograf Roku 2014

Postprzez marek28mw » 1 mar 2015, o 18:33

Malakh napisał(a):Zacznę od tego że bardzo szanuję kolegę opozycjonistę Eberlotha . Niestety w tym przypadku muszę się nie zgodzić .

1. Nie każdy musi oddać 2 głosy jeżeli Zuzia zachwyci się tylko zdjęciem A może oddać tylko 1 głos
2. Przeważnie jest tak że podoba nam się więcej niż 1 zdjęcie i chcemy dać szansę nie tylko Autorowi A ale również C
3. Niestety na dzień dzisiejszy niema wyraźnego zakazu głosowania na własne zdjęcie w praktyce może to wyglądać tak że na starcie zdjęcia A,B,C.... mają po 1 głosie (od własnych autorów ) Gdy mamy 2 głosy przynajmniej drugi głos idzie na zdjęcie które nam się podoba
4. W konkursie jest za mało niezależnych głosujących żeby konkurs rozstrzygnąć 1 głosem głosują przeważnie autorzy prac plus kilka osób .
5. W większości znanych mi konkursów tego typu jest możliwość oddania kilku głosów
6. Idealne byłoby głosowanie jawne (Uniemożliwiłoby to wszelkie przekręty :) oraz gdyby każdy przyznawał pierwsze drugie i trzecie miejsce.
7. W naszym konkursie mamy rozbudowaną klasyfikację co jest wspaniałym pomysłem . Niestety z doświadczenia wiadomo że przy jednym głosie i 10 głosujących zdjęcie B zajmuje przykładowo pierwsze miejsce a miejsce drugie zdjęcia A,C,D....... i w takim przypadku wspaniała klasyfikacja generalna niema sensu.

Amen dziękuję za uwagę :)

słusznie prawisz ,a ja bym tego lepiej nie ujął w słowa. zgadzam sie z wszystkimi tezami panie Malakh :icon_neutral:
marek28mw

Postprzez Eberloth » 1 mar 2015, o 20:39

Wątek miał sprowokować do dyskusji a nie przekonywać, że autor posta nr 1 ma rację w każdym puncie ;)
Malakh - też nie z każdą Twoją tezą się zgadzam. Nie rozbierając wszystkiego na atomy odniosę się do tylko do punktu 2 i końcowej myśli punktu 6. Problem polega na tym, że przy obecnej konwencji głosowania przykładamy taką samą wagę punktową do głosu nr 1 (ważniejszego) i do głosu nr 2. OK, głosujmy na więcej prac, ale dajmy im inną liczbę punktów.
Eberloth
Konstruktywna Opozycja

Postprzez Q'bot » 1 mar 2015, o 20:57

Ja zwykle (o ile w ogóle) oddaję jeden głos i to na dodatek często na zdjęcie co by autorowi nie było smutno, że ma zero głosów ;P
Notabene w zeszłym roku byłem kilkukrotnie na końcu stawki :icon_sad:
Q'bot
Moderator

Postprzez Michal302 » 1 mar 2015, o 22:09

Zdecydowanie pozostanie tak jak jest. Jeśli byłoby znacznie więcej osób głosujących można by wrócić do początkowego układu i pozwolić oddać głos tylko na jedną pracę.
W przypadku gdy głosujących jest 10-15 jest to stanowczo zbyt mało.

Odniosę się jeszcze do obiekcji dotyczących zgodności prac z tematem.
Nie raz powtarzałem i powtórzę raz jeszcze. Interpretacja tematu jest stosunkowo luźna. I o ile nie będzie tak, że tematem będą cycki a ktoś wyśle dupę to nie będę wyciągał żadnych konsekwencji na podstawie interpretacji użytkowników.
Przecież to jest totalnie bez sensu. Skoro autor widzi w czymś temat pracy to niech tak zostanie. Przecież nikt nie każe głosować Stasiowi na pracę, która według jego mniemania jest niezgodna z tymże tematem konkursu.

Fotomiesiączka jest i będzie dobrą zabawą, w której może uczestniczyć każdy. Są podane podstawowe reguły i tego się trzymamy. Nie ma co się spinać i robić z tego konkursu o milion dolarów. Skupmy się na robieniu dobrych zdjęć.
Blog fotograficzny http://fotoblysk.com - wszystko o fotografii
Koszulki fotograficzne http://sklep.fotoblysk.com
Michal302
Administrator

Postprzez Eberloth » 1 mar 2015, o 22:17

A mówiłem, że z Administracją się nie pogoda? :icon_mrgreen:
Dla mnie wątek do zamknięcia.
Amen.
Eberloth
Konstruktywna Opozycja

Postprzez Malakh » 2 mar 2015, o 00:17

Eberloth napisał(a): Problem polega na tym, że przy obecnej konwencji głosowania przykładamy taką samą wagę punktową do głosu nr 1 (ważniejszego) i do głosu nr 2. OK, głosujmy na więcej prac, ale dajmy im inną liczbę punktów.

Zgadzam się z tym całkowicie jeżeli kiedyś będziemy dyskutowali o jakichś ulepszeniach konkursu to właśnie w tym kierunku żeby można było przyznawać różnym pracom różne ilości punktów . Niestety z tego co wiem takiego mechanizmu niema ale nasza wspaniała władza na pewno w przyszłości coś wymyśli ;) Na razie musimy się trzymać zasady " Jak się niema co się lubi to się lubi co się ma "
Malakh
Fotograf Roku 2014

Następna strona

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Pomysły, sugestie, problemy