Prześwietlenia zdjęć

W tym dziale każdy początkujący może zadawać dowolne pytania dotyczące fotografii i rzeczy z nią związanych.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Prześwietlenia zdjęć

Postprzez Slavo » 24 lut 2019, o 10:48

Witam wszystkich. Jestem początkującym w fotografii i nie mogę poradzić sobie z jednym problemem, otóż za każdym razem kiedy staram się zrobić fotkę (obojętnie w jakich warunkach oświetleniowych), sugerując się światłomierzem zdjęcia zawsze wychodzą bardzo prześwietlone. Jedynym wyjściem żeby nie były prześwietlone jest korzystanie z ustawień tak aby światłomierzem wskazywał sporo na minusie. Jeśli światłomierz jest na zero zdjęcia są bardzo prześwietlone. Tak się dzieje ze wszystkimi obiektywami i dlatego nie piszę jakie posiadam.

Sprzęt to Nikon d7100.
Slavo

Re: Prześwietlenia zdjęć

Postprzez Slavo » 25 lut 2019, o 18:10

Przepraszam czy to forum w ogóle żyje?
Slavo

Postprzez MATIzz » 25 lut 2019, o 21:01

Slavo napisał(a):Przepraszam czy to forum w ogóle żyje?

Jak osiemdziesięcioletnei maratończyk .
MATIzz
Moderator

Postprzez lesny_dziad » 26 lut 2019, o 21:28

Slavo napisał(a):Witam wszystkich. Jestem początkującym w fotografii i nie mogę poradzić sobie z jednym problemem, otóż za każdym razem kiedy staram się zrobić fotkę (obojętnie w jakich warunkach oświetleniowych), sugerując się światłomierzem zdjęcia zawsze wychodzą bardzo prześwietlone. Jedynym wyjściem żeby nie były prześwietlone jest korzystanie z ustawień tak aby światłomierzem wskazywał sporo na minusie. Jeśli światłomierz jest na zero zdjęcia są bardzo prześwietlone. Tak się dzieje ze wszystkimi obiektywami i dlatego nie piszę jakie posiadam.

Sprzęt to Nikon d7100.

Korekta ekspozycji nie jest przestawiona na + ?
Jaki tryb pomiaru światła? Jeżeli masz ustawiony np. punktowy i mierzysz na czymś, co jest ciemne, to prześwietlania w jaśniejszych partiach masz zapewnione.
No i fizyki nie przeskoczysz, jeżeli masz mocno kontrastową scenę, to coś musi być przepalone (albo niedoświetlone).
lesny_dziad

Postprzez jerzy » 26 lut 2019, o 22:03

Jaki aparat ? jeśli nowy to po pierwsze instrukcję musisz poczytać bez tego jeśli jesteś początkującym nie dasz rady czytaj instrukcję
Canon eos 5d mk3 + eos 50d +50/f1,4+24-70/f4+70-200/f2,8+18-200/f3,55,6+SP580exII
jerzy

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Pytania i problemy początkujących