Aparat do fotografii makro

W tym dziale każdy początkujący może zadawać dowolne pytania dotyczące fotografii i rzeczy z nią związanych.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Aparat do fotografii makro

Postprzez Shanciaak » 4 wrz 2018, o 12:58

Kochani potrzebuję pomocy. Chciałam chrzesniakowi kupic aparat. Chłopak ma oko do zdjec i głównie interesuje się fotografią makro jednak nie pogardzi zdjęciami ptaków gdzies z daleka. I tu robi sie problem bo ja nie mam pojęcia o tym temacie nic a nic :( Fundusz jaki jestem wstanie poświęcić to 3 tysiące. Patrzyłam już na aparaty z dwoma obiektywami ale nie wiem który z nich jest do makro. Nie chcę mu kupic czegoś z czego on korzystac nie będzie. Dodam tylko że zdjęcia to jego pasja, chłopak ma zespół Aspergera i głównie to go wycisza :) Pomóżcie bo siedzę na stronach sklepów i nie wiem co wybrać :)
Shanciaak

Re: Aparat do fotografii makro

Postprzez FOTO-BUCZKO » 5 wrz 2018, o 17:30

witam
ilu fotografów tyle zapewne propozycji. Fotografuję głownie Canonem ale bawiłem się i Olymusem i Nikonem. Z moich propozycji ,żeby zmieścić się w tym budżecie to warto rozważyć :
1. canon EOS 200 D + zestaw obiektywów 17-55 + 70-300 . nie pamiętam tylko czy ten 70-300 ma funkcję macro. Można kupić samo body ( cena około 21000 plus np obiektyw Sigmy 70-300 APO z funkcją macro i skalą odwzorowania 1:2. Obiektyw jest optycznie bardzo dobry ale jest brak stabilizacji. Używałem tego obiektywu bardzo długo no i jest tani.

2. Nikon D5300 plus podobny zestaw obiektywów czyli 18-55 + 70-300 ( cena też podobna)
3. Jeżeli chcemy porządny obiektyw do fotografii macro polecam Sigmę 105/2.8 ze stabilizacją ( używam go obecnie )
4. Co do fotografii przyrody, ptaków, zwierząt to polecam poszukać przynajmniej obiektyw o parametrach 70-300 i to najlepiej ze stabilizacją lub o większej ogniskowej np 100-400 , 150-600 ale to już inny budżet.

5. Jest jeszcze wiele innych rozwiązań ale warto żeby "chrześniak" wziął do ręki taki aparat i stwierdził czy on mu dobrze "leży" w dłoni. Jednemu Canon lepiej leży drugiemu nikon a trzeciemu jeszcze inny aparat.
FOTO-BUCZKO

Postprzez Shanciaak » 8 wrz 2018, o 08:18

Myslałam o tym zestawie https://allegro.pl/nikon-d5300-18-55-70 ... 13ef937e64
To początkujący fotograf ale radzi sobie całkiem nieźle :)
Shanciaak

Postprzez FOTO-BUCZKO » 11 wrz 2018, o 15:34

Sam zestaw jako dla początkującego jest dobry. Szkoda tylko ,że ten 70-300 nie ma stabilizacji obrazu. Z czasem jak pozna tajniki fotografii sam zobaczy czego mu brakuje i wtedy może będzie okazja do następnego prezentu. Fotografia jak każde inne hobby nie jest tania.
FOTO-BUCZKO

Postprzez Agather » 23 wrz 2018, o 18:07

Witam,

Podepnę się pod temat, by nie powielać niepotrzebnie.
Chciałabym spróbować z fotografią makro - raczej zdjęcia w domu (jakieś mini studio kiedyś sobie urządzę), czasem wyjdę w plener fotografować kwiatki, listki i robaczki.
Jakiś czas temu dostałam w prezencie Nikona D3200 i do niego obiektywy: AF-S-DX Zoom-Nikkor 18-55 mm f/3.5-5.6G ED II oraz AF-S Nikkor 18-105 mm 1:3.5-5.6G ED

Jaki obiektyw polecilibyście do tego aparatu, bo tymi zdjęcia makro nie wychodzą za dobrze. Szukać będę używanego sprzętu najpewniej.
Myślałam też o zakupie kompaktu - może być używany. Ktoś wspomniał o funkcji super macro w aparatach Olympus Stylus. I ten wpadł mi w oko: https://allegro.pl/olympus-s-z-15-wysyl ... ml#thumb/5
Czy Waszym zdaniem to byłby dobry wybór? Czy macie inne sugestie?
Agather

Postprzez Q'bot » 23 wrz 2018, o 18:51

Jak już masz lustro, to trochę bez sensu kupować dodatkowo kompakt (zwłaszcza w stanie surowym). Możesz sobie do nikona dokupuć używanego tamrona 90 w znośnej cenie, możesz poszukać szkieł manualnych, możesz też polować na szkła macro od samego producenta, ale te będą zdecydowanie najdroższe ;P
Q'bot
Moderator

Postprzez Agather » 23 wrz 2018, o 19:24

Agather

Postprzez Blik » wczoraj, o 10:23

Zgadzam się z tym, że z czasem sam zdecyduje jakich funkcji potrzebuje. Tym bardziej, że każdy fotograf indywidualnie dobiera sprzęt. Jeżeli ma oko do fotografii to z pewnością wykorzysta otrzymany zestaw. Obiektyw z funkcją makro na początek powinien mu wystarczyć, nawet bez stabilizacji obrazu. Może nawet okazać się, że brak niektórych funkcji pobudzi jego wyobraźnie i w inny sposób poradzi sobie z przeszkodami.
Fotograf Częstochowa - www.blik.info.pl
Blik

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Pytania i problemy początkujących