Ostrość postaci na pierwszym planie

W tym dziale każdy początkujący może zadawać dowolne pytania dotyczące fotografii i rzeczy z nią związanych.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

Ostrość postaci na pierwszym planie

Postprzez Junior » 1 gru 2018, o 11:44

Witam, od niedawna zacząłem interesować się fotografią. Mam problem z ostrością zdjęć głównie przy fotografowaniu ludzi na pierwszym planie. Zwykle wygląda to w ten sposób, że tło za fotografowaną osobą jest ostre natomiast sama osoba, kluczowa dla zdjęcia jest rozmazana/niewyraźna.
Generalnie próbuje ustawić ostrość zdjęcia na różne sposoby, np dotykowo lub poprzez spust migawki (wciskam do połowy) ale efekt jest różny. Zwykle mimo iż wydaje mi się, że osoba fotografowana na podglądzie wygląda na ostrą potem wychodzi rozmazana. Nie potrafię tego rozgryźć. Być może powinienem wybierać jeszcze jakieś inne opcje w aparacie? Robie zdjęcia w trybie AUTO (chyba najłatwiejszy dla początkującego). Bardzo proszę o jakieś wskazówki.

Dane aparatu i o obiektywów:
Aparat Olympus E-M10 MARK II + 14-42 EZ srebrny oraz Obiektyw Olympus 40-150mm 1:4.0-5.6 R srebrny
Junior

Re: Ostrość postaci na pierwszym planie

Postprzez lesny_dziad » 1 gru 2018, o 15:23

Junior napisał(a):Mam problem z ostrością zdjęć (...) Robie zdjęcia w trybie AUTO

Po pierwsze - sprawdź czasy ekspozycji. Jak czas będzie za długi, to nawet jeżeli AF trafi w punkt, to zdjęcie ostre nie wyjdzie, bo będzie po prostu poruszone.
I nie korzystaj z Auto :icon_twisted: Jeżeli tryb M Cię przeraża, to może priorytet przysłony (oznaczony pewnie A albo Av). Czyli - ustawiasz ręcznie wartość przysłony i ISO, aparat dobiera automatycznie czas. Jak zaczynasz wchodzić na zbyt długie czasy, otwierasz bardziej przysłonę, albo podwyższasz czułość ISO.

Junior napisał(a):Generalnie próbuje ustawić ostrość zdjęcia na różne sposoby, np dotykowo lub poprzez spust migawki (wciskam do połowy) ale efekt jest różny.

Tak dla sprawdzenia:
-AF ustaw na punktowy (czy jak to tam w Twoim aparacie się nazywa :icon_wink: ) w każdym razie, tak, jest sztywno ustawiony punkt, na który aparat będzie ostrzył. Żadne wykrywania twarzy, czy inne automatyczne wybory punktu. I pilnuj, żeby celować gdzie trzeba :icon_wink:
-Oprócz tego, AF na tryb pojedynczy.
-Wyceluj (w dobrych warunkach oświetleniowych!) na coś łatwego dla AF i sprawdź, jak działa. A najlepiej porób testy bateryjkowe.

Inna sprawa, że jeżeli zdjęcia nie były mocno wyostrzane (czy w aparacie, czy na komputerze) i oglądasz je w powiększeniu 100%, to mogą wydawać się nieostre.
lesny_dziad

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Pytania i problemy początkujących