no nie umim :( potrzebna pomoc starszego kolegi /koleżanki:D

W tym dziale każdy początkujący może zadawać dowolne pytania dotyczące fotografii i rzeczy z nią związanych.

Moderatorzy: Q'bot, MATIzz

no nie umim :( potrzebna pomoc starszego kolegi /koleżanki:D

Postprzez dzastate » 7 sty 2019, o 17:36

Cześć :)

fotografuje od dobrych paru lat i jak większość tematów mam w miarę ogarniętych tak jest kilka które .. no mi nie wychodzą ;) liczę, że tu mi ktoś pomoże.
Mam nikona d7500 i obiektyw tamron 17-50, 2.8

1) mam problem ze zdjęciami w ruchu przy słabym oświetleniu. Poprzez słabe oświetlenie mam na myśli - światło w mieszkaniu po zachodzie słońca :) taki półmrok, ale jeszcze nie ciemność. Ustawiam czas 1/320s, f2.8 i ISO6400. Zdjęcia wychodzą bardzo ciemne i pytanie czy jestem w stanie cokolowiek zrobić bez zwiększania ISO w nieskończoność? czy bez lampy się nie obejdzie? chociaż kurcze fotografowie ślubni robią zdjęcia na weselach bez lamp, gdzie światło wiadomo, ze jest hm.. różne :) ... czyli się da ;)

2) kompensacja ekspozycji - mam wrażenie, że nie działa :( wg. instrukcji na trybie M powinno być ok. Zmieniłam na pomiar centralny, ponieważ trak instrukcja zaleca dla najlepszych efektów, ale niestety nie działa :( czy mogę coś robić źle?'

3) nie umiem sobie poradzić ze zdjęciami bardzo kontrastowymi tj. kiedy fotografowany obiekt jest w cieniu a reszta jest bardzo jasna/ lub odwrotnie. Czy jest jakiś sposób na takie zdjecia?

Będę bardzo, bardzo wdzięczna za pomoc!! :)
dzastate

Re: no nie umim :( potrzebna pomoc starszego kolegi /koleżan

Postprzez Q'bot » 8 sty 2019, o 21:11

Ad1. Rozwiązaniem może być tylko jaśniejszy obiektyw, lub matryca o wyższej czułości - jeśli zdecydujesz się doświetlić scenę lampami, to masz pełną dowolność działań i ustawień ;)

Ad2. Co prawda nie zniam nikon'a, ale tryb manualny jest chyba zaprzeczeniem kompensacji? Spróbuj na jakimś P/A/S

Ad.3 Jedyną skuteczną metodą będzie statyw i bracketing - potem składanie dwóch lub więcej kadrów w całość celem poszerzenia rozpiętości tonalnej. Można też pójść krok dalej, patrz punkt pierwszy ;P
Q'bot
Moderator

Re: no nie umim :( potrzebna pomoc starszego kolegi /koleżan

Postprzez dzastate » 8 sty 2019, o 22:43

dziękuję pięknie starszy kolego ;)
ad.1 niestety tak przypuszczałam - w planie mam zakup stałki także może ona choć częściowo rozwiąże problem :) na lampy przyjdzie jeszcze czas - choć w sytuacjach w których chce się być "niewidocznym" nie do końca one ułatwiają sprawę :)
ad.2 w zasadzie to masz rację - instrukcja mnie troche zmyliła, ale rzeczywiście to nie ma sensu :)
ad.3 ok, czyli tyle ile mogę wyciagnąć bez lepszego sprzętu i statywu akurat przy sobie to zapewne już wyciągam ;)

dziękuję za pomoc :)
Justyna
dzastate

meble kuchenne Tarnowskie Góry

Powrót do Pytania i problemy początkujących